Odbor za zunanje zadeve je v četrtek zaslišal slovensko kandidatko za komisarko za širitev Marto Kos.
V uvodni izjavi je Marta Kos poudarila, da se širitev „vleče kot rdeča nit skozi moje življenje“. Kot del mlade generacije Slovencev, ki si je prizadevala za svobodo in demokracijo, je bila pot v EU prava pot, je dejala in dodala, da bo v prihodnjih letih v širitveni proces vložila enako pozornost in energijo.
Marta Kos je poudarila, da je širitveni proces maraton in ne sprint. Čeprav podpira ambicioznost, mora širitveni proces še naprej temeljiti na dosežkih, pri čemer mora biti vsaka država, ki si prizadeva za članstvo v EU, temeljito ocenjena glede na svoje individualne dosežke: „Bližnjic ni“. Hkrati se je Kosova zavezala, da bo v primeru potrditve zagotovila, da bodo vse širitvene države dobro pripravljene, podprte z močno politično podporo EU in spremljane ves čas procesa. Države, ki se ukvarjajo z reformami, bi morale imeti tudi koristi, vključno s postopnim vključevanjem v enotni trg. Jasno je poudarila, da bo obravnavala nazadovanje demokracije, in poudarila potrebo po močni evropski zavezanosti s strani država kandidatk.
Glede Ukrajine se je zavezala, da bo tesno sodelovala s Kijevom ter podpirala njegovo okrevanje in obnovo v sodelovanju z G7 in drugimi podobno mislečimi mednarodnimi partnerji. Podpora Ukrajini in preprečevanje ruske agresije sta absolutna prednostna naloga, zato je dejala, da morajo biti širitvena pogajanja s to državo evropsko vodilo za ta „junaški narod – enako velja za Moldavijo“. Zavezala se je tudi, da bo širitev iz priložnosti postala resničnost za Zahodni Balkan, spodbujala spravo in regionalno sodelovanje ter poudarila, da dvostranska vprašanja ne smejo ostati stalne ovire“ za njihove možnosti za pristop.
Marta Kos je izrazila tudi podporo prizadevanjem Združenih narodov za rešitev ciprskega vprašanja, ki bo v prihodnosti določalo tempo odnosov med EU in Turčijo. Povedala je, da bo še naprej sodelovala z Ankaro, pri tem pa vedno zagovarjala človekove pravice, demokracijo, temeljne svoboščine in pravno državo. Dejala je tudi, da bo podpirala prizadevanja za krepitev miru med Armenijo in Azerbajdžanom.
Treba je ohraniti celovitost širitvenega procesa
V odgovoru na vprašanja poslancev Evropskega parlamenta je Kosova poudarila, da je treba ohraniti celovitost širitvenega procesa s pristopom, ki temelji na zaslugah in spoštovanju vrednot EU. Strinjala se je, da bi konkretni ukrepi postopnega vključevanja državljanom držav kandidatk poslali pozitiven signal. Dejala je, da mora biti širitveni proces pregleden glede porabe denarja, z nadzorom ustreznih revizijskih organov, in mora temeljiti na izpolnjevanju meril s strani držav kandidatk. Države članice in EU bodo morale sprejeti končno odločitev o pristopu države k EU, da bi se pripravile, pa bi morale vzporedno potekati potrebne notranje reforme EU. Obljubila je, da bo sodelovala s civilno družbo v državah članicah, izrazila pa je tudi upanje, da bodo poslanci Evropskega parlamenta podprli širitev in njene prednosti predstavili svojim volivcem.
Izjava za medije
Ob koncu zaslišanja je predsednik Odbora za zunanje zadeve David McAllister (EPP, Nemčija) pred sejno sobo podal izjavo za medije. Ogledate si jo lahko tukaj.
Naslednji koraki
Predsednik in koordinatorji političnih skupin Odbora za zunanje zadeve se bodo nemudoma sestali, da bi ocenili uspešnost in usposobljenost kandidatke za komisarsko mesto.
Na podlagi priporočil odbora bo konferenca predsednikov (predsednica Evropskega parlamenta Metsola in predsedniki političnih skupin) 21. novembra opravila končno oceno in razglasila zaslišanja za zaključena. Ko bo konferenca predsednikov razglasila vsa zaslišanja za zaključena, bodo objavljena tudi vsa ocenjevalna pisma.
Glasovanje o izvolitvi celotnega kolegija komisarjev v Evropskem parlamentu (z večino oddanih glasov in poimensko) je trenutno predvideno na plenarnem zasedanju od 25. do 28. novembra v Strasbourgu.