PHOTO: European Parliament 2024.

Nagrado Daphne Caruana Galizia za novinarstvo za leto 2024 prejme preiskava o pogrešanih mladoletnih migrantih brez spremstva

Nagrado Daphne Caruana Galizia za novinarstvo za leto 2024 je v sredo prejel novinarski projekt Izgubljeni v Evropi (Lost in Europe) o izginotju več kot 50.000 otrok migrantov brez spremstva.

Preiskava, ki so jo izvedle medijske hiše iz Nemčije, Italije, Grčije, Nizozemske, Belgije, Irske in Združenega kraljestva, je pokazala, da je med letoma 2021 in 2023 po prihodu v Evropo izginilo vsaj 51.433 otrok migrantov brez spremstva.

Slovesnost ob podelitvi nagrade je potekala v novinarskem središču Daphne Caruana Galizia v Evropskem parlamentu v Strasbourgu. Udeležili so se je tudi predsednica Parlamenta Roberta Metsola, podpredsednica Pina Picierno, pristojna za nagrado, in predstavniki neodvisne vseevropske žirije.

Predsednica Metsola je dejala: „Novinarji, ki govorijo resnico in se ne pustijo utišati, ohranjajo zapuščino Daphne Caruana Galizia. Zanje je boj za pravico pomembnejši od groženj, s katerimi se skuša ovirati njihovo delo. Svoboda medijev je nujna. Od umora Daphne Caruana Galizia je minilo sedem let. To nagrado podeljujemo v spomin nanjo in kot dokaz, da se Parlament že od nekdaj bori za spoštovanje temeljnih vrednot.“

Prispevke je med med 3. majem in 31. julijem 2024 predložilo več sto novinarjev iz 27 držav članic Unije. Žirija je trinajst prispevkov izmed 318-ih predlogov uvrstila v ožji izbor, nato pa izbrala zmagovalca.

Zmagovalna zgodba

Projekt Izgubljeni v Evropi je razkril pretresljivo dejstvo, da v Evropi od leta 2021 izgine povprečno 47 otrok migrantov na dan.

Podatki iz 31 evropskih držav, vključno z Avstrijo, Nemčijo in Italijo, kažejo, da je pogrešanih več deset tisoč otrok migrantov.

Večmesečna preiskava je pokazala, da bi lahko bilo število pogrešanih otrok migrantov še večje, saj je zaradi pomanjkljive dokumentacije in zbiranja podatkov v nekaterih državah veliko nejasnosti.

Preiskava v okviru projekta Izgubljeni v Evropi temelji na preiskavi iz leta 2021, ki je pokazala, da je v Evropi med letoma 2018 in 2020 izginilo več kot 18.000 otrok migrantov.

Kot je opozorila Aagje Leven, generalna sekretarka organizacije Missing Children Europe, so ugotovitve verjetno le „vrh ledene gore“, saj v Evropi izginja vse več otrok migrantov, mnogi pa so najbrž žrtve trgovine z ljudmi in sodobnega suženjstva.

V preiskavi so sodelovale medijske hiše De Standaard (Belgija), Small Stream Media (Nizozemska), RBB (Nemčija), Knack (Belgija), ANSA (Italija), Domani (Italija), CNN (Združeno kraljestvo/ZDA), VRT (Belgija), Εfimerida ton Syntakton (Grčija), The Journal (Irska), Tagesschau (Nemčija) in NRC (Nizozemska).

O nagradi

Nagrada Daphne Caruana Galizia je bila ustanovljena s sklepom predsedstva Evropskega parlamenta decembra 2019. Posvečena je malteški preiskovalni novinarki in blogerki Daphne Caruana Galizia, ki se je borila proti korupciji in je leta 2017 umrla v atentatu z avtomobilsko bombo.

Nagrada se podeli enkrat letno, in sicer na obletnico smrti pogumne novinarke. Namenjena je posebnim dosežkom na področju novinarstva, ki spodbujajo ali ščitijo ključna načela in vrednote Evropske unije, kot so človekovo dostojanstvo, svoboda, demokracija, enakost, pravna država in človekove pravice.

Profesionalni novinarji ali skupine profesionalnih novinarjev katere koli narodnosti lahko predložijo poglobljene članke in preiskave, ki so jih mediji objavili ali predvajali v eni od 27 držav članic Evropske unije. Evropski parlament želi s to nagrado podpreti poklicno novinarstvo in poudariti, kako pomembno je za ohranjanje svobode in enakosti ter zagotavljanje enakih možnosti.

Neodvisno žirijo sestavljajo predstavniki medijev in civilne družbe iz 27 držav članic ter predstavnik Mednarodne zveze novinarjev.

Nagrada in denarni znesek v višini 20.000 evrov sta znak močne podpore, ki jo Evropski parlament izkazuje preiskovalnemu novinarstvu in svobodi tiska.

Dosedanji prejemniki nagrade

2021 – projekt Pegasus, ki ga je usklajeval konzorcij Forbidden Stories

2022 – dokumentarni film o Srednjeafriški republiki pod ruskim vplivom, ki sta ga posnela novinarja Clément Di Roma in Carol Valade, (ARTE/France24/Le Monde)

2023 – skupna preiskava o brodolomu ladje z migranti pred grškim mestom Pilos (preiskovalna hiša Solomon v sodelovanju s hišami Forensis, StrgF/ARD in The Guardian)

Kdo je bila Daphne Caruana Galizia?

Daphne Caruana Galizia je bila malteška novinarka, blogerka in protikorupcijska aktivistka, ki je poročala o korupciji, pranju denarja, organiziranem kriminalu, prodaji državljanstva in povezavah malteške vlade s panamskimi dokumenti. Po več grožnjah in nadlegovanju je 16. oktobra 2017 umrla v atentatu z avtomobilsko bombo. Javnost je bila ogorčena nad tem, kako so uradni organi vodili preiskavo njenega umora, kar je privedlo do odstopa malteškega predsednika vlade Josepha Muscata. Poslanke in poslanci Evropskega parlamenta so preiskavo označili za pomanjkljivo in decembra 2019 pozvali Evropsko komisijo, naj v zvezi s tem ukrepa.

über evropskeno

Siehe auch

María Corina Machado in Edmundo González Urrutia sta dobitnika nagrade Saharova za leto 2024

Vodja venezuelskih demokratičnih sil in opozicijski kandidat na julijskih predsedniških volitvah bosta prejela nagrado Saharova …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *