»Odločitev Evropske komisije, da letošnji širitveni sveženj poročil o napredku držav kandidatk predstavi tednu, ko ni predvidenih parlamentarnih aktivnosti v Bruslju, smatram kot še zadnjo zgrešeno potezo aktualnega komisarja za širitev, Olivérja Várhelyija«, je na dan predstavitve letnega širitvenega paketa poudaril evropski poslanec Matjaž Nemec.
Celotno izjavo evropskega poslanca Nemca in pogajalca Evropskega parlamenta za napredek Bosne in Hercegovine, objavljamo v nadaljevanju.
»Vsako leto težko pričakovana razgrnitev širitvenega paketa s strani Evropske komisije predstavlja ključne smernice za države v procesu približevanja, izpostavlja področja napredka ali nazadovanj in nenazadnje meri pomemben utrip tempa procesa.
Letošnji paket poročil hkrati zaznamuje konec petletnega vodenja resorja s strani madžarskega komisarja Várhelyija, ki se je (pre)večkrat izkazal za podpornika avtokratskih vzvodov vodenja nekaterih držav Zahodnega Balkana in za neverodostojnega partnerja v donosu do Evropskega parlamenta. Slednje se kaže tudi v odločitvi, da paket predstavi v času, ko v Bruslju ni parlamentarnih aktivnosti.
V času tolikšnih pretresov in nestabilnosti v svetu, je širitev za Unijo namreč strateško še toliko bolj pomembna. Je edini garant miru, stabilnosti in sprave. Zato je ključno, da vsi partnerji – EU in države kandidatke – v procesu upoštevajo pravila igre in kredibilno in transparentno pristopijo k procesu.
Spoštovanje in spodbujanje demokratičnih vrednot, pravne države, temeljnih človekovih pravic je osnovni predpogoj za kakršenkoli napredek držav kandidatk v procesu in za odpiranje pogajalskih poglavij z Unijo. Kot pozitivno izstopajoča je na tem mestu Črna Gora, ki ima z Unijo odprta vsa poglavja, lansko leto pa je dosegla pomemben mejnik s pozitivno oceno glede izpolnjevanja začasnih meril, ki bi lahko kmalu vodili tudi k zaprtju poglavja o vladavini prava. Želel bi si, da ostale države iz regije sledijo njenemu vzoru.
Navkljub nekaterim pomembnim premikom v procesu širitve v zadnjem petletju, predvsem od začetka vojne v Ukrajini, kot so odprtje pogajanj s Severno Makedonijo in Albanijo ter dodelitev statusa kandidatke Ukrajini, Moldaviji, Gruziji in BiH, obžalujem, da ni bilo storjenih večjih prebojev. Še več, zaradi odkritega spogledovanja komisarja Várhelyija s spornimi praksami avtoritarnih voditeljev držav iz regije, je v procesu nazadovalo večina držav, med ljudmi pa sta načeta kredibilnost in zaupanje v Unijo.
Nujno je, da širitev dobi nov zagon in (p)ostane med top prioritetami nove Komisije. To bo nenazadnje, v kolikor bo dobila zeleno luč Evropskega parlamenta na zaslišanju prihodnji teden, naloga tudi nove slovenske komisarke za širitev Marte Kos.