STUDIO EVROPA: Nov sklic Evropskega parlamenta – Dialog z mladimi

Dijaki Prve gimnazije Maribor so zastavili nekaj vprašanj in prisluhnili evropskim poslancem o pomenu Evropske unije, Evropskega parlamenta in vlogi Slovenije. Tako dijaki kot prisotni poslanci so imeli raznolike poglede o tem, kako ohranjati mir, zaščiti okolje ali za katere vrednote se je še potrebno boriti. To so glavna sporočila z današnjega pogovora v ciklu Studio Evropa na temo »Nov sklic Evropskega parlamenta – Dialog z mladimi«, ki jo je v Ljubljani pripravila Pisarna Evropskega parlamenta v Sloveniji.

Pisarna Evropskega parlamenta v Sloveniji je v prvem Studiu Evropa po junijskih evropskih volitvah gostila pogovor med evropskimi poslanci Zalo Tomašič (EPP), Matjažem Nemcem (S&D), Matejem Toninim (EPP) in Brankom Grimsom (EPP) z dijaki tretjih letnikov Prve gimnazije Maribor.

Razprava je tekla o temah, ki zanimajo mlade ob pričetku novega sklica Parlamenta, med drugim o delovanju Evropskega parlamenta na splošno in vlogi evropskih poslancev, o interesih in prihodnosti mladih v EU, o trajnostnem razvoju in okolju ter o obrambni politiki EU in vojni v Ukrajini.

Evropska poslanka Zala Tomašič (EPP) je povedala, da je bila zelo vesela povabila, ker je zanjo dialog z državljani za politike ključen. Menila je, da mladi spadajo v politiko in bi morali biti upoštevani vedno in povsod, ne samo kot posebna interesna skupina. Slovenija je enakopravna članica EU in se mora začeti obnašati temu primerno. Čeprav vsak od slovenskih evropskih poslancev deluje v skladu s svojimi vrednotami in vsak v svoji politični skupini, si želi, da bo glas Slovenije slišan. V zelenem prehodu, ki mora biti osredotočen na človeka, vidim priložnost, da odkrijemo nove tehnologije, da zmanjšamo birokracijo okrog inovacij in pomagamo podjetjem. Kar pa se tiče varnosti, je želela pozornost usmeriti tudi na kibernetsko varnost, tako pred napadi kot dezinformacijam.

Po mnenju evropskega poslanca Matjaža Nemca (S&D) mladi so in so vedno bili generator sprememb. Meni, da smo po stotih letih dosegli nekakšno obliko miru, po drugi strani pa bijemo bitke za socialno pravičnost, za naravo, za okolje, zato da bi  ohranili svoj življenjski standard. Ključno je, da ponovno odpiramo vprašanja o človekovih pravicah, da smo si človek človeku človek.

Evropski poslanec Matej Tonin (EPP) je izpostavil, da je del prve generacije, ki se ji ni treba borit v vojni. Zanj je Evropska unija ključni mehanizem, ki nam ta trajen mir omogoča in želi si, da da bi jo ohranili tudi v prihodnjih letih, za prihodnje generacije. Da bi to dosegli, je po njegovem mnenju potrebna skupna obrambna politika in vojaške sile. Na temo zelenega prehoda pa vidi jedrsko energijo kot ključno pri zmanjševanju izpustov CO2.

Kot je menil evropski poslanec Branko Grims (EPP), se v šolah po njegovih besedah poučuje ideologijo in kulturni marksizem. Ideologija je, po njegovem mnenju, tudi zeleni prehod, saj se z njim nekateri bogatijo, vsi pa po oceni poslanca zaradi njega slabše živimo. Povedal je, da je zanj temeljna svoboda javne besede ter da jo on uporablja, da pove resnico. Evropa je po Grimsovih besedah »šibka, tudi zaradi migracij in LGBT ideologije«.

Dijaki so se poslancem zahvali, da so brez dlake na jeziku delili svoja mnenja in poglede z njimi. Upali so, da so uspeli izraziti tudi svoja mnenja in vrednote. Po končanem dogodku je bilo na voljo še nekaj časa za neformalno druženje dijakov in poslancev in še kakšno izmenjavo mnenj.

über evropskeno

Siehe auch

María Corina Machado in Edmundo González Urrutia sta dobitnika nagrade Saharova za leto 2024

Vodja venezuelskih demokratičnih sil in opozicijski kandidat na julijskih predsedniških volitvah bosta prejela nagrado Saharova …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *